Instalatéři provádí i topenářské práce


Již za socialismu byl instalatér topenář považován za fachmana. Tito lidé museli umět svařovat ocelové trubky plamenem, ohýbat je a instalovat je do topenářských rozvodů po celém domě. Svařování plamenem obnáší práci se svařovací soupravou, tzv. autogénem, jehož součástí jsou dvě tlakové láhve, jedna s kyslíkem a druhá s acetylenem. Jde o nebezpečnou práci a navíc je nutné dodržovat přísná bezpečnostní opatření, a proto také oprávnění pracovat s těmito svařovacími soupravami nezíská každý.

úspora za vytápění

V současné době se instalace ústředního topení provádí jiným způsobem, zpravidla v měděných trubkách, které se spojují lisováním nebo pájením, ale to neznamená, že by instalatér z Prahy již nemusel svařování plamenem ovládat. Naopak se k tomu ještě něco přidává, a sice například čištění topných rozvodů tlakovým kompresorem Ropuls Roclean.

čištění topení

Je-li topná soustava v provozu mnoho let, uvnitř potrubí se tvoří různé kaly. Většina z nich je bakteriálního původu, a podobně, jako dovedou bakterie zcela rozložit Titanic na mořském dně, přes čtyři kilometry hluboko, poradí si tyto mikroorganismy i s rozkládáním materiálu potrubí ve vašem obýváku. Je to samozřejmě proces velmi pomalý, ale za určitý čas se uvnitř trubek a v radiátorech může vytvořit již poměrně velké množství kalu, který zanáší topný systém a snižuje jeho účinnost.

Máte-li podezření, že vám topení přestává topit na maximální výkon, a vy přesto utrácíte spoustu peněz za energie, nechte topení prověřit a případně i pročistit. Tlakový kompresor vytlačí z topné soustavy veškerý kal a nečistoty během krátké doby a vám to přinese úsporu financí a konec trápení. Čištění topné soustavy se pochopitelně provádí mimo topnou sezónu, v době, kdy je topení odstavené a mimo provoz. Můžete si tedy čištění topení objednat na delší dobu dopředu na termín, který vám vyhovuje.